Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków - nowe wsparcie dla rodziców od marca 2025 roku

Urlop macierzy
Od 19 marca zacznie obowiązywać ważna zmiana w Kodeksie pracy, a dotycząca wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które po narodzinach ze względu na stan zdrowia musiały zostać dłużej w szpitalu.
Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub masy urodzeniowej.
Nowe uprawnienie dotyczy rodziców, których:
- dziecko urodziło się przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. Dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do 15 tygodni po porodzie. Liczba ta będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu,
- dziecko urodziło się po ukończeniu 28 a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g. Urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu,
- dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od piątego dnia od dnia porodu do ósmego tygodnia po porodzie - urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.
Uzyskanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie możliwe na podstawie złożonego wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim zawierającym informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu do pracodawcy.
Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Zgodnie z założeniami ustawy urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Dodatkowy urlop macierzyńskie będzie płatny w wymiarze 100% podstawy zasiłku.
Urlop musi być wykorzystany jednorazowo, bez możliwości jego podziału na części. Urlop nie może też być dzielony między rodziców, przysługiwać będzie tylko jednemu z nich.